دسته‌بندی نشده

چاپ هولوگرام چیست؟

چاپ هولوگرام چیست

هولوگرام یا همان برچسب امنیتی یک علامت و یا نماد تصویری سه بعدی و یا دو بعدی است که توسط فناوری لیزر تولید می‌‌شود. این برچسب‌ها از جلوه‌های بصری خاص و منحصر به فردی برخوردار هستند و نام یا لوگو و آرم مختص به سازمان یا سفارش دهنده در لایه‌ای مختلف به تصویر می‌کشند.

به زبان ساده تر هولوگرام یک برچسب است که عموما بر روی محصولات مختلف چاپ می شود. این برچسب قابلیت این را دارد که امنیتی و فوق امنیتی به آن افزوده شود. این برچسب ها عموما با تکنولوژی هولوگرافی تولید می شوند.

در واقع می توانیم هولوگرام را یک برچسب معرفی کنیم که این برچسب را با تکنولوژی هولوگرافی تولید می کنند. این برچسب ها که به تمام نگار نیز معروف هستند، این قابلیت را دارند که آپشن های امنیتی و فوق امنیتی مختلفی به آن ها اضافه شود و کاربردی که برایشان تعیین شده، جدی تر و کارایی تر باشد. هولوگرام یک محصول تصویری است که همین تصویر به ظاهر ساده، قابلیت این را دارد که اشکال و تصاویر سه بعدی نیز تولید کند.

همه ی شما هولوگرام را دیده اید و تقریبا این تصویر سه بعدی براق که معمولا به رنگ های نقره ای دیده می شوند، نظر همه ی شما را بر روی جعبه ی محصول و یا خود محصول جذب کرده است. 

هولوگرام را با لیزر تولید می کنند و عموما برای نشان دادن آرم خاصی از یک مجموعه، نام یک مجموعه، طرح های گرافیکی مختلف و غیره از این تکنولوژی زیبا و چشم نواز استفاده می شود. اگر به هولوگرام نگاه کنید، متوجه می شوید که این برچسب ساختاری کاملا مسطح دارد و تنها با لمس کردن سطح آن، متوجه برجستگی ها و تفاوت سطحی خیلی کم بین قسمت های مختلف این برچسب خواهید شد.

انواع هولوگرام
باید خدمت تان عرض کنیم که هولوگرام ها با توجه به قابلیت های مختلفی که دارند، در دسته بندی های مختلفی قرار میگیرند. نوع مصرف، نوع بهره برداری، نوع الصاق، نحوه ی تولید و نوع مصرف، همگی مواردی هستند که می توانند دسته بندی های هولوگرام را ایجاد نمایند.

هولوگرام هایی با طرح عمومی و پیش آماده :
این مدل هولوگرام ها، نقشها و طرح ها و یا نوشته های از پیش آماده شده هستند که گاهی اوقات هم با طرح های خاص و منحصر به فردی ترکیب شده اند. بیشترین طرح های هولوگرام های عمومی، مربوط به اشکال و نوشته هایی می شود که بیشترین کاربرد را دارند، مثلا Ok، ORIGINAL، GENUINE و غیره و هر عبارت و طرحی که عموما برای توصیف یک محصول به کار برده می شود.

علاوه بر موضوع هزینه ها، این هولوگرام ها عموما خیلی سریع آماده می شوند و نیازی به مدت زمان طولانی برای چاپ نخواهند داشت. البته شما می توانید یک سری اطلاعات پایه ای مانند شماره سریال یا لوگو را نیز به این طرح ها اضافه نمایید اما همین اطلاعات نیز ماهیت هولوگرامی ندارند و وقت گیر نیستند.

طبیعتا هولوگرام ها آماده به اندازه ی هولوگرام های اختصاصی از امنیت بالایی برخوردار نخواهند بود.

با این حال این هولوگرام ها به نوعی جنبه ی سرعت بخشی به روال کاری و نوعی میانبر را دارد که کار مشتری و خواسته ی او را در زمان کم و هزینه ی کم اجرا می کند. این هولوگرام ها می توانند تا حدودی نیاز به اطمینان از پلمپ را هم ایجاد کنند و البته در این شرایط بهتر است که با زیر لایه های تخریب شونده تولید شوند.

هولوگرام های با طرح اختصاصی و سفارشی :
تکلیف این مدل هولوگرام ها به وضوح مشخص است چرا که این هولوگرام ها مشخصا برای یک برند، یک مشتری و مطابق با خواست مشتری، طراحی و تولید می شوند. این مدل هولوگرام ها چون انحصارا برای یک برند و یا یک مجموعه ی خاص تولید می شوند می توانند ویژگی های امنیتی همچون گیلوش و میکروتکست (ریزمتن) را نیز شامل شوند و کلا می توانیم آن ها در این شرایط، یک برچسب اطمینان از پلمپ محصول بنامیم.

هولوگرام های با طرح های اختصاصی می توانند به صورت فوق امنیتی نیز طراحی و تولید شوند و این خاصیت را دارند که در زمینه های مختلف تجاری، اقتصادی، سیاسی و غیره، کاربردهای فراوانی داشته باشند. البته مهم ترین موضوع در طراحی و ساخت هولوگرام هایی با طرح های خاص، خواسته و هدف مشتری است.

در واقع شما به ازای پرداخت هزینه های بیشتر، به یک نمونه ی خاص، با کیفیت و با امنیت بالا و فوق بالا دسترسی پیدا خواهید کرد. این موضوع با توجه به اهداف شما می تواند در کیفیت اجرای هدف شما، تاثیر بسیار زیادی بگذارد.

بررسی انواع دیگر هولوگرام
هولوگرام ها می توانند برای کاربردهای مختلف و در ابعاد مختلف با کیفیت ها و ویژگی های ساختاری مختلفی طراحی و تولید شوند. مثلا :

هولوگرام های شماره سریال دار
در این مدل از هولوگرام ها، با هدف ایجاد امنیت بیشتر و همچنین مدیریت و کنترل اجناس و مدارک، یک سری شماره ی سریال نیز در طرح هولوگرام ایجاد می کنند.

هولوگرام های مخصوص کارت شناسایی
این هولوگرام ها شفاف هستند و عموما با هدف جلوگیری از تخریب کارت و بالا بردن امنیت کارت های شناسایی برای جلوگیری از کپی مدرک به کار برده می شوند.

هولوگرام های نقش برگردان
حتما این نوع از هولوگرام ها را دیده اید، این هولگورام ها مانند برچسب می مانند و وقتی که از لایه ی شفاف خود جدا می شوند، تصویری را از خود به جا می گذارند که این تصویر می تواند رنگهای مختلف داشته باشد.

هولوگرام های دارای طرح مخفی
این نوع هولوگرام ها عموما برای مواردی که نیاز به امنیت خیلی بالا دارند، مورد استفاده قرار میگیرد. چرا که تصویر و طرح هولوگرام در شرایط عادی قابل رویت نیست و تنها با دستگاه های خاص هولوگرام خوان، این تصاویر تایید و بررسی می شوند.

نوار هولوگرام
این نوارها نوعی هولوگرام هستند که وقتی باز می شوند و جدا می شوند، کلماتی مانند کنسل و یا اپن از خود به جای می گذارند که نشان میدهد، جعبه و یا بسته ی مورد نظر باز شده است.

علم هولوگرام باعث می شود که مجموعه ی تولید کننده، بتواند به مشتری خود این اطمینان را بدهد محصولی که خریداری می کند، در نوع اصل و اورجینال آن تهیه شده و بدون کپی برداری است.

در واقع با کمک هولوگرام ها، کارخانه ها، تولید کنندگان سایر فعالان در زمینه های مختلف تولید و خدمات، می توانند امنیت خدمات رسانی خود را به مشتری شان تا حد خیلی زیادی بالا ببرند.

نوشته های میکرونی، عکسهای رنگی، الگوهای ریاضی، انعکاس دهنده متنی توسط نور لیزر، تصاویر با اختلاف زاویه دید و غیره، همگی می توانند محتوای یک هولوگرام باشند. در نهایت باید بدانید که هولوگرام ها هم در موارد دولتی و هم در موارد حقوقی و بازار آزاد، می توانند کاربردهای زیادی داشته باشند.

اگر به صنعت چاپ علاقه مند هستید پیشنهاد میکنم مقاله درباره چاپ گود یا هلیوگراور یا چاپ گراور را بخوانید.

نوشته شده توسط تیم مرکز کپی و پرینت آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *